História soľnej jaskyne:
  Liečivé účinky soli - či už pri mori, alebo v soľných baniach sú známe oddávna. Soľ ako liek využívali už starí Egypťania 3000 rokov pred naším letopočtom. Soľná jaskyňa poskytuje podpornú liečbu suchým soľným aerosolom, čo sú mikročastice minerálov a stopových prvkov rozptýlené vo vzduchu. Táto liečba sa nazýva HALOTERAPIA a je známa od roku 1843, kedy ju začal s úspechom používať poľský lekár F. Bochkovský. Haloterapia je na základe mnohých výskumov uznaná ako vysoko účinná liečebná metóda bez použitia liekov. Mikroklíma vznikajúca v soľných jaskyniach je obdobou klímy prímorskej oblasti - prirovnaná je k podnebiu, ktoré sa šíri nad morom počas silnej búrky alebo tesne po nej ( 45 min. pobytu v soľnej jaskyni zodpovedá 3-4 dňovému pobytu pri mori), keď sa do ovzdušia uvoľňujú prvky jódu, draslíka, horčíka, vpnika, sodíka a brómu, ktoré priaznivo pôsobia na ľudský organizmus a napomáhajú liečbe mnohých ochorení.


  Jód - je zodpovedný za normálne fungovanie štítnej žľazy, ktorej činnosť vplýva na látkový metabolizmus a reguluje aj hmotnosť tela.
  Draslík - má pozitívne účinky na činnosť srdca, pomáha predchádzať jeho ochoreniam.  Zlepšuje zásobovanie kože krvou. Znižuje krvný tlak a pomáha pri vylučovaní toxických produktov metabolizmu.
  Horčík - patrí medzi antistresové prvky, má pozitívny účinok na srdcovo-cievny systém. Zmierňuje astmatické záchvaty, znižuje nervové napätie a chronickú únavu, pomáha  znižovať vysoký  krvný tlak.
  Vápnik - zvyšuje odolnosť organizmu, zjemňuje dráždivosť, pozitívne vplýva na krvný obeh. Je základným stavebným prvkom kostí, pomáha ľuďom trpiacim na hypertenziu k zníženiu krvného tlaku, má antialergické účinky.
  Sodík - vplýva na funkciu srdca a na optimálnu úroveň krvného tlaku, zlepšuje prekrvenie kože. Spolu s chlórom tvorí bežnú soľ, ktorá je nevyhnutná pre správnu činnosť obličiek.
  Bróm - znižuje krvný tlak a reguluje fungovanie nervového systému.

  Tak bohaté ovzdušie na spomínané prvky vytvára v soľnej jaskyni ideálne prostredie pre inhaláciu. Počas procedúry klienti sedia v pohodlných kreslách, počúvajú príjemnú relaxačnú hudbu, deti rozprávky, v prítmí fototerapeutického svetla inhalujú ovdušie nasýtené minerálmi a to pri kontrolovanej teplote 22 - 23°C.
   

  V našej soľnej jaskyni sa nachádza soľ z Červeného, Mŕtveho, Baltického a Čierneho mora, čo vytvára nenapodobiteľnú mikroklímu s jedinečnou bakteriologickou čistotou, primeranou vlhkosťou 50-60% a teplotou. Interiér zahŕňa aj dva malé vodopády s prúdmi cirkulujúcej soľanky, ktorá sa odparuje a kryštalizuje na stenách miestnosti.


  Čisté, ionizované prostredie zlepšuje celkovú kondíciu organizmu a podporuje liečbu týchto chorôb:
  Choroby pľúc a priedušiek

  • Priedušková astma
  • Chronické zápaly priedušiek s prvkami astmy
  • Dlhodobé zápaly pľúc

  Choroby srdcovo-cievneho systému

  • Nedostatočný krvný obeh
  • Vysoký krvný tlak
  • Poinfarktové stavy

  Choroby tráviaceho systému

  • Žalúdočné vredy a vredy na dvanástniku
  • Poruchy činnosti žalúdka
  • Zápal hrubého čreva
  • Crohnova choroba

  Choroby dermatologické

  • Lupienka
  • Zápaly kože

  Choroby vegetatívneho nervového systému

  • Poruchy obehu, ktoré sú spôsobené poruchami vyšších systémov
  • Poruchy činnosti hrubého čreva

  K ďalším chorobám s dobrou odozvou patria:

  • alergie, precitlivenosť, nadváha, neurózy a neurotické stavy spôsobené dlhodobými chorobami, stresy spôsobené prepracovaním, nedostatok minerálnych látok
  • ťažkosti psychosomatické, ktorých príčinou je stres a dajú sa ovplyvniť na 100%
  • znížená funkcia štítnej žľazy

   
  Pobyt v soľnej jaskyni zlepšuje prekrvenie pokožky, okysličuje ju a dodáva jej výživné látky. Klinické testy dokázali, že minerálne látky z Mŕtveho mora zaručujú dlhotrvajúce navlhčenie pokožky, zlepšujú kondíciu vlákien elastínu, kolagénu, upravujú pevnosť a pružnosť pokožky. Okrem dôkladného očisťovania pôsobia hojivo, zjemňujú podráždenia a podporujú schopnosť pokožky a vylučovať toxíny. Túto terapiu môžu podstúpiť aj tehotné ženy trpiace na astmu alebo iné respiračné ochorenia bez obavy z poškodenia dieťaťa.
   
  Návšteva sa nedoporučuje pri:


  • akútnych infekčných ochorení sprevádzaných zvýšenou teplotou, napr. chrípka, nádcha, angína, zápal priedušiek, tuberkulóza a pod. kedy je lepšie sa jej vyhnúť. Avšak ihneď po vystrábení sa z týchto diagnóz a po upravení teploty je pobyt v jaskyni tou správnou metódou na doliečenie
  • Pobyt v soľnej jaskyni neprospieva ani ľuďom so zvýšenou činnosťou štítnej žľazy
  • Návšteva soľnej jaskyne nie je vhodná ani v prípadoch onkologických ochorení - odporúča sa prekonzultovať to so svojím lekárom

   
  Po prvej alebo druhej návšteve v soľnej jaskyni sa môže stať, že účinky soli naštartujú detoxikáciu organizmu. Prejaví sa to príznakmi podobnými nádche. Je to dočasný stav, ktorý trvá niekoľko dní a upraví sa sám, keď sa dutiny zbavia dlhodobo ukladaných hlienov. Aj preto je vhodné na začiatku navštíviť soľnú jaskyňu 5 - 10 krát v krátkom časovom období.

   

  Pozitívne pôsobenie mikroklímy sa úspešne prejaví vtedy, keď budete uvoľnení, všetky problémy a starosti zanecháte pred dverami soľnej jaskyne a soľnú jaskyňu vnímate ako miesto relaxácie a čas prežitý v nej ako okamih, ktorý patrí len Vám.
   

  Príjemné prostredie a atmosféra Vám opäť vrátia zdravie, krásu, vitalitu a dobrú náladu :-)
   
  PRAVIDLÁ a informácie slúžiace k pobytu v soľnej jaskyni:

  1. Vstup do soľnej jaskyne je zakázaný osobám s infekčným ochorením, TBC, zvýšenou teplotou alebo príznakmi vírusového ochorenia
  2. Deti do 14 rokov môžu vstupovať  do soľnej jaskyne a zotrvávať v nej  iba v sprievode dospelej osoby !
  3. Pred vstupom nedoporučujeme používať alkoholické nápoje, omamné látky, parfumy
  4. Do jaskyne nie je možné nosiť alkohol ani drogy
  5. Je zakázané do jaskyne vstupovať s jedlom a pitím !
  6. Je zakázané dotýkať sa interiéru soľnej jaskyne, premiestňovať skalky a vynášať soľ
  7. Rodičia sú povinní dohliadať na svoje deti, aby všetky pokyny dodržiavali, nehádzali hračky ani soľ do vody a rešpektovali prítomnosť ostatných hostí

  OBJEDNAJTE    SA    PROSÍM

   

   

  solna01
  solna02
  solna03
  solna04
  solna05
  © 2017 Icefit.sk. All Rights Reserved. Designed By Jarkovsky | design